Судові баталії: на Бородянщині поновилася боротьба за крісло очільника громади

Судові баталії: на Бородянщині поновилася боротьба за крісло очільника громади
285636 ПЕРЕГЛЯДІВ

Окружний адміністративний суд Києва поновив на посаді відстороненого очільника Бородянської громади Олександра Сахарука. Рік тому 21 депутат віддав свій голос “за” дострокове припинення його повноважень. Голова з таким рішенням не погодився: розпочалися судові процеси, які через війну затяглися і лише цьогоріч суд таки став на бік позивача. Що спонукало депутатів до позитивного голосування, хто був ініціатором і чи планують вони продовжувати судитися вже в апеляційному суді – дізнавалася КВ. 

Як стало відомо, 20 лютого Київський окружний адміністративний суд задовольнив позов голови Бородянської громади Олександра Сахарука та скасував рішення Бородянської ТГ від 27 січня 2022 року про дострокове припинення його повноважень, як очільника громади.

Крім того було визнано протиправним та скасовано рішення про покладення виконання обов’язків голови на секретаря – Георгія Єрка. Також суд постановив скасувати запис про держреєстрацію щодо зміни керівника юридичної особи, який був внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватним нотаріусом Галиною Теплюк. Судовий процес тривав, починаючи з 8 лютого 2022 року. 

“...прийняті відповідачем рішення грубо порушують його законні права та інтереси, як особи, яка була обрана на виборах… в спірному рішенні Бородянської селищної ради від 27 січня 2022 р. про дострокове припинення повноважень Бородянського селищного голови Олександра Сахарука не вказано, які саме приписи Конституції та законів України, права і свободи громадян були порушені ним, які конкретно повноваження він не виконував, у який спосіб та в чому конкретно полягають нібито допущені ним порушення. Стверджує, що під час голосування депутати керувалися винятково припущеннями, суб'єктивними переконаннями, що є неприпустимим і не може слугувати підставою для припинення повноважень селищного голови”, – йдеться у документі. 

Крім того, у позовній заяві зауважено, що були допущені і суттєві порушення процедури при прийнятті спірних рішень. Так, всупереч вимогам регламенту та положенню, постійна комісія не надала Сахаруку рекомендацій та висновків щодо винесення питання про дострокове припинення повноважень на розгляд сесії, не розглянула це питання по суті і не навела жодних фактичних обставин і доказів щодо порушень позивачем законодавства. Не було створено й тимчасову контрольну комісію для необхідних підтверджень. Також всупереч вимог регламенту пропозиція про включення питання про дострокове припинення повноважень надійшла безпосередньо в день засідання.

На думку ж ради, як відповідача, рішення про дострокове припинення було розглянуто відповідно до законодавства. І що на відповідній комісії було розглянуто та обговорено дії та бездіяльність голови та здійснення ним восьми порушень.

Зокрема, рада закидала у бік Сахарука такі звинувачення, як невиконання рішення ради про затвердження заступника селищного голови, невиконання рішення про припинення договорів оренди з орендарями через систематичну несплату орендної плати, непризначення на посаду начальника відділу-центру надання адміністративних послуг переможця конкурсу, ненадання відповідей на депутатське звернення щодо перенесення пленарного засідання, а ще – неодноразове  внесення на розгляд ради однієї і тієї ж кандидатури на посаду керуючого справами (секретаря) виконкому, невключення до порядку денного пленарного засідання ради депутатського запиту, неодноразове перенесення сесій тощо. 

Перемога?

Як розповів вже у коментарі КВ ще ексголова Бородянської селищної громади Олександр Сахарук (самовисуванець), протягом 30 днів сторона відповідача має право подати апеляційну скаргу. Тому наразі він, фізично й юридично, не має права приступити до виконання своїх посадових обов’язків.

“Всі позовні вимоги, які я задекларував у заяві, були задоволені на мою користь. Це – визнати протиправним два рішення, скасування держреєстрації та покриття судових витрат. Протягом 30 днів сторона відповідача має право подати апеляційну скаргу. Далі може бути і касація, і так в своїй історії ми можемо дійти аж до Вищого Європейського суду з прав людини тощо. Якщо подання апеляції не відбудеться, то вже 14-15 березня матиму право через рішення суду першої інстанції повернутися до виконання своїх обов’язків”, – розповів він.

І додав, судовий процес тривав рік, за цей час суд встиг провести шість засідань.

“Звісно, така протяжність у часі пов’язана з війною. Десь були технічні питання, в яких сторона відповідача навмисно затягувала ці процеси, розуміючи, що правда не на їхньому боці, та все ж хотіли побути при владі. Перше засідання було призначене на 16 березня, саме тоді Бородянка була в окупації. Суди фізично працювали та по факту всі розуміли ситуацію. Бородянку вдалося звільнити лише 1 квітня. І в цей період, зрозуміло, після відсторонення, я склав свої повноваження і не міг права брати участі в житті громади. Рухався виключно в юридичному та законному порядку. Радує і той факт, що рішення суду тергромада сприйняла позитивно”, – резюмував він. 

Апеляція

KВ також поспілкувалася із в.о. голови Бородянської ТГ та депутатами щодо подальших кроків селищної ради в цьому процесі і чи планує місцева рада продовжувати цю судову тяганину.

За словами в.о. голови Бородянської громади Георгія Єрка (“За Майбутнє”), найближчим часом планується сесія, на якій вже разом із депутатами і буде прийняте відповідне спільне рішення. 

“Поспілкуємося з депутатами, ініціативу проявляли вони, аргументуючи своє рішення низкою претензій до діяльності голови, з-поміж яких і порушення Регламенту, на які не одержали обґрунтовані відповіді. Тоді за це рішення проголосувала більшість – 21 депутати. Тож і надалі мають також вирішувати депутати – подаватимуть вони апеляцію, чи ні. Сесія планувалась на 28 лютого, але її було перенесено. Поки що я продовжую виконувати обов’язки виконуючого голови. Ці судові процеси жодним чином не вплинуть на забезпечення життєдіяльності громади та прийняття необхідних для цього рішень”, – розповів Георгій Єрко. 

Те, що у депутатів були об’єктивні причини, які спонукали їх до прийняття рішення про дострокове припинення повноважень очільника громади, заявила у коментарі КВ депутатка Таїсія Баскакова (“Наш Край”).

“Сесія запланована на 23 березня, інформацією щодо попереднього розгляду цього питання не володію. Так, тоді я голосувала за це рішення. Були озвучені загальні причини, але справа ця набагато глибша. Справа в тому, що був конфлікт між головою та певною частиною депутатів. Що відбувалося: приймається рішення, голова накладає на нього вето, інше рішення – і воно знову ветується. Таких гойдалок у роботі не має бути – рада просто тупцювала на одному місці. Це в основному і вплинуло на те, аби винести це питання на розгляд сесії”, – розповіла Баскакова. 

Іншої точки зори в цьому скандалі притримується депутат Олег Бульбанюк (“Слуга народу”). За його словами, йому незрозуміло, з чим саме планують апелювати у суді депутати, адже в них не має жодних доказів того, що Сахарук не виконував свої обов’язки. 

“Наша фракція не голосувала за це рішення. Разом зі мною утрималися від голосу ще два депутати – Максим Шеремет та Ірина Орел. Як голова фракції, роз'яснив колегам, що підстав для голосування за це рішення не має. Крім того, я очолюю Регламентну комісію і просив у депутатів надати роз'яснення щодо того, яке звернення має розглянути комісія і перерахувати з якими конкретно обов’язками не справляється голова. Жодних аргументів комісія не одержала. Те, що він не був керований ними і не підписував їхні забаганки – не привід знімати обраного громадою голову. У законі “Про місцеве самоврядування в Україні” чітко прописані причини, через які голова може бути відсторонений від своєї роботи. У нас же відбулася наступна ситуація: депутати захотіли зняти голову, якого обрав народ. Ми разом з Єрком також балотувалися на посаду голови. Єрко – програв Сахаруку, зібрав депутатів, усунув конкурента і прийшов до влади. Це неконституційний спосіб узурпації влади. І за це також треба нести відповідальність”, – говорить він.

І додав, що ініціатором винесення такого рішення на сесію виступав саме нинішній виконуючий обов’язки голови. 

“Усе це відбувалося під впливом нинішнього в.о. голови. Якщо це питання знову буде винесене на сесію – ми знову його не підтримаємо. Але рада має відповідно відреагувати на рішення суду, в якому чітко визначено, що прийняте рішення є неконституційним. А це вже порушення Конституції України. Тому депутати своєю діяльністю порушили Основний закон. І напередодні війни – це дуже цікаве питання”, – резюмував він. 

Нагадаємо, як раніше повідомляла КВ, 27 січня 2022 року депутати Бородянської громади достроково припинили повноваження селищного голови Олександра Сахарука. За таке рішення тоді проголосував 21 депутат. А  повноваження в. о. селищного голови було покладено на секретаря ради Георгія Єрка.

Після деокупації Київщини, почалося відновлення території громад, які постраждали внаслідок російської агресії. Встановлювалися тимчасові модульні містечка, аби надати хоча б тимчасовий прихисток тим, хто втратив житло внаслідок бойових дій. Бородянська громада тоді стало першою, де змогли запустити таке містечко.

Проте жителі Київщини висловлювали невдоволення щодо темпів відновлення громад і підтримки населення. Тоді слідом за Гостомелем чергову недовіру на Київщині було висловлено і місцевій владі Бородянки. У відповідних зверненнях до керівництва Офісу Президента та Київської ОВА мешканці вимагали усунути в.о. голови, закидаючи йому політичні конфлікти та розкрадання коштів. А ще – брак гуманітарної допомоги та дій щодо відбудови зруйнованої рашистами Бородянки. Натомість Єрко тоді запевняв, що всі необхідні заходи для старту відновлених робіт запущені, проте брак коштів та бюрократія стримували ці процеси.

КиївВлада

Автор: Vse.Media

Связь с редакцией - [email protected]

Мої відео