Відновлення ТЕЦ і скандальний “довгобуд”: Київрада розподілила мільярдні залишки бюджетних коштів

Відновлення ТЕЦ і скандальний “довгобуд”: Київрада розподілила мільярдні залишки бюджетних коштів
331319 ПЕРЕГЛЯДІВ

Столична міськрада внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2023 рік, а також відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку в частині фінансування на поточний рік. Зокрема, керівництво міста вирішило за рахунок бюджетних залишків на початок року виділити 1,04 млрд гривень на капітальні ремонти обладнання ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, які були пошкоджені в результаті ракетних обстрілів, направити додаткові 362 млн гривень на реконструкцію та модернізацію ліфтів, передбачити 177 млн гривень на придбання охоронного обладнання для 430 київських шкіл тощо. Серед іншого, Київрада погодила збільшення обсягів фінансування будівництва Подільсько-Воскресенського мостопереходу більш ніж в чотири рази – з 695,6 млн гривен до 2,68 млрд гривень. Вже за традицією деякі ініціативи КМДА стосовно розподілу коштів столичних платників податків “нарвалися на критику” з боку окремих депутатів, але у кінцевому результаті це нічого не змінило.

Як стало відомо, 23 березня 2023 року столична міськрада внесла зміни до Програми економічного і соціального розвитку (ПЕСР) Києва на 2021-2023 роки та до бюджету Києва на 2023 рік.  

Відповідні проєкти рішень №08/231-309/ПР (суб'єкти подання – міський голова Києва Віталій Кличко і Департамент економіки та інвестицій КМДА) і №08/231-311/ПР (суб'єкти подання – Віталій Кличко і Департамент фінансів КМДА) були зареєстровані в Київраді 13 березня року. У сесійній залі за погодження цих документів проголосували 66 і 73 депутати відповідно. 

Згідно з ухваленими під час засідання Київради змінами, депутати встановили, що доходи бюджету Києва у 2023 році мають становити 66,38 млрд гривень. У порівнянні з початковим варіантом бюджету, затвердженим у грудні 2022 року, цей показник збільшився на суму близько 53 млн гривень, а у порівнянні з його редакцією від 9 лютого 2023 року – на 39,9 млн гривень. 

У свою чергу, видаткова частина бюджету тепер має скласти 80,98 млрд гривень, що на 15,3 млрд гривень більше, ніж було передбачено при його затвердженні, та на 14,5 млрд гривень більше, ніж прогнозувалося при коригуванні в лютому 2023-го. 

Таким чином, на сьогодні дефіцит міського бюджету Києва складає близько 14,59 млрд гривень. Для порівняння, при затвердженні столичний бюджет був профіцитним – дохідна частина була більше видаткової на 700,7 млн гривень. Надалі, при коригуванні в лютому поточного року, вже було “створено” дефіцит на суму 54,9 млн гривень.

У пояснювальній записці до затвердженого проєкту рішення уточнюється, що збільшення видатків здійснюється за рахунок вільних залишків бюджету Києва на початок року. І як це буває щорічно, столична влада вирішила направити ці кошти на збільшення обсягів фінансування різних сфер життєдіяльності міста. 

Так, зокрема, столична влада погодила виділення Департаменту житлово-комунальної інфраструктури (ЖКІ) КМДА 1,04 млрд гривень на проведення аварійно-відновлювальних робіт з капітального ремонту обладнання ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6, яке було пошкоджено внаслідок агресії російської федерації. Також ця структура отримала 1,15 млрд гривень на будівництво різних об'єктів житлово-комунального господарства (ЖКГ).

Достатньо серйозні об'єми додаткового фінансування було виділено і Департаменту охорони здоров'я КМДА. Зокрема, столична міськрада направила ще 904,6 млн гривень на проведення капітальних ремонтів у закладах спеціалізованої стаціонарної медичної допомоги та 129,1 млн гривен на здійснення таких же робіт у закладах багатопрофільної стаціонарної медичної допомоги. Крім того, вказаний департамент спробує освоїти додаткові 300 млн гривень на придбанні медичного обладнання і 166,1 млн гривень на будівництві медичних установ та закладів тощо.

Крім того, Київрада збільшила об'єми запланованого фінансування проєктів, які реалізує Департамент будівництва та житлового забезпечення КМДА. Цьому структурному підрозділу було погоджено виділення 438,1 млн гривень на придбання житла для окремих категорій населення, 220 млн гривень на будівництво житла для таких категорій осіб, а також 73,2 млн гривень на виконання відновлювальних робіт у житлових будинках, які були пошкоджені в результаті ракетних обстрілів з боку росії.

У свою чергу Департамент муніципальної безпеки КМДА отримав додаткове фінансування в сумі 205,2 млн гривень на збільшення фонду оплати праців додаткового персоналу (мова йде про охоронців в школи, яких буде “набирати” КО "Муніципальна охорона") та 177 млн гривень на придбання охоронного обладнання для 430 закладів загальної середньої освіти Києва. Також цій структурі було виділено 30,5 млн гривень на ремонт і обладнання навчально-матеріальної бази з підготовки сил муніципальної безпеки та територіальної оборони і 27,6 млн гривень на придбання спецтранспорту та радіостанцій.

Серед іншого, міська влада погодила виділення коштів в сумі 270 млн гривень на капітальні ремонти об'єктів метрополітену (розпорядник – КП "Київський метрополітен"); 39,5 млн гривень – на ремонтно-реставраційні роботи в пам'ятках архітектури (Департамент охорони культурної спадщини КМДА); 26,6 млн гривень – на створення нових районних громадських просторів (Департамент суспільних комунікацій КМДА) тощо. 

В рамках коригування ПЕСР на 2021-2023 роки столична влада збільшила обсяги фінансування в поточному році низки найважливіших інфраструктурних проєктів Києва – також за рахунок залишків бюджетних коштів на початок року. Усі ці зміни були відображені при коригуванні бюджету. 

Усього на капітальні вкладення міська влада передбачила додаткові 5,5 млрд гривень, а на капітальні ремонти – 5,7 млрд гривень. Таким чином, загальний кошторис таких робіт на 2023 рік зріс з 7,9 млрд гривень до 19,2 млрд гривень. 

Серед іншого, столична міськрада погодила виділення додаткових фінансових ресурсів на будівництво та реконструкцію декількох об'єктів транспортної інфраструктури. 

Зокрема, обсяги фінансування будівництва Подільсько-Воскресенського мостопереходу, замовником якого виступає КП “Дирекція будівництва шляхо-транспортних споруд”, як і минулого року, було збільшено. На цей раз – на 1,99 млрд гривень (з 695,6 млн гривен до 2,68 млрд гривень). 

Також Київрада збільшила на 600 млн гривень видатки на будівництво Великої кільцевої дороги від вул. Богатирської до просп. Оболонського, замовником якого також є вищезгадане КП – таким чином загальний кошторис цих робіт в 2023 році зріс з 220 млн гривень до 820 гривень. 

Крім того, більше бюджетних коштів зможе освоїти і КК “Київавтодор”. Цій комунальній корпорації “докинули”, зокрема, 280 млн гривень на реконструкцію шляхопроводу в складі транспортної розв'язки на перетині вулиць Дегтярівської та Олександра Довженка і 50 млн гривень на реконструкцію вул. Трускавецької (раніше на реалізацію цих проєктів не було передбачено фінансування).

Також столична влада збільшила обсяги видатків декількох свої проєктів у сфері ЖКГ. 

Серед іншого, 362 млн гривень було виділено на реконструкцію та модернізацію ліфтового господарства (кошторис збільшено з 216,2 млн гривень до 578,2 млн гривень, замовник – КП "Київбудреконструкція"), 140,6 млн гривень – на реконструкцію споруд першої черги Бортницької станції аерації (БСА, раніше кошти на це в 2023 році передбачено не було, ПрАТ "АК "Київводоканал"), 120,4 млн гривень – на технічне переоснащення СП "Завод "Енергія" в частині системи очищення димових газів (збільення з 80,5 млн гривень до 201 млн гривень, КП "Київтеплоенерего") тощо.

Не обійшлося і без додаткових "вливань" у КО "Київзеленбуд". Дане комунальне об'єднання в поточному році зможе освоїти 20 млн гривень на реконструкції та благоустрої парку "Орлятко" в Соломянському районі, 17 млн гривень – на реконструкції парку "Наталка" в Оболонському районі та 1 млн гривень – на будівництві парку вздовж просп. Генерала Ватутіна в Деснянському районі. Раніше в ПЕСР на ці роботи не були передбачені видатки.

Під час обговорення коригувань ПЕСР свої претензії до цього проєкту рішення висловив голова комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Андрій Вітренко (очільник фракції “Слуга народу”). 

Депутат вказав на те, що представники КМДА на одному з засідань його комісії повідомили, що відповідним документом передбачено виділення фінансування на ті проєкти, які столична влада зможе реалізувати в поточному році – тобто, ті, які вже реалізуються або які можна “швидко реалізувати”. Разом з тим, за інформацією Вітренка, під такі вимоги підпадає фактично лише реконструкція БСА.

Крім того, народний обранець повідомив депутатському корпусу, що представники Департаменту транспортної інфраструктури КМДА так і не надали членам бюджетної комісії відповідь стосовно термінів будівництва Подільсько-Воскресенського мостопереходу – зокрема, чиновники не уточнили, коли проїзд цим мостом буде відкрито хоча б для спецтранспорту (пожежні машини, карети “швидкої” тощо). Усе це, мовляв, могло би вплинути на прийняття міськрадою рішень стосовно коригувань ПЕСР. 

Втім, колеги Вітренка проігнорували його зауваження і врешті-решт проголосували за запропонований чиновниками документ.

Як повідомлялось, бюджет Києва на 2022 рік було затверджено рішенням столичної міськради №5828/5869 від 8 грудня 2021 року. Надалі, в лютому 2023-го, Київрада внесла до нього зміни, відкоригувавши його дохідну та видаткову частини і перерозподіливши фінансування між різними напрямками життєдіяльності міста.

Ще під час дискусій по цьому питання в сесійній залі мер Києва Віталій Кличко назвав головний фінансовий документ “бюджетом виживання”. Справа в тому, що в порівнянні з початковими фінансовими показниками бюджета на минулий 2022 рік міська влада більш ніж на 36% скоротила видатки на реалізацію крупних інфраструктурних проєктів та на 44% – на проведення капітальних ремонтів. 

При цьому, Київрада в бюджеті-2023 більш ніж у сім разів збільшила резервний фонд, що має дозволити столичній владі без зайвої бюрократичної тяганини вирішувати нагальні проблеми міста, у тому числі – реагувати на надзвичайні ситуації.

Програма економічного та соціального розвитку на 2021-2023 роки була затверджена рішенням Київради №23/23 від 24 грудня 2020 року. Вказаним рішенням було передбачено, на які саме проєкти міська влада має намір витрачати бюджетні кошти, а безпосередньо саме фінансування столичний муніципалітет закладає на кожен наступний рік, вносячи зміни до програми у кінці року. 

При цьому, протягом кожного конкретного року депутати також коригують цей документ – як, наприклад, це було зроблено минулого місяця.

Нагадаємо, Департамент економіки та інвестицій КМДА з 16 лютого 2018 року очолює Наталія Мельник (на колажі ліворуч).  Департаментом фінансів КМДА з 2012 року керує Володимир Рєпік (на колажі праворуч).

КиївВлада

Связь с редакцией - [email protected]

Мої відео